Leathermanov ultimativni vodič za logorsku vatru
Leathermanov ultimativni vodič za logorsku vatru

Nema ničega poput ugodne logorske vatre koja vas grije, na kojoj kuhate hranu i koja stvara opuštajuću atmosferu. No, paljenje vatre nije uvijek jednostavno – osobito ako nemate prave alate ili znanje.

U ovom članku naučit ćete sve o logorskim vatrama, uključujući najbolje materijale i metode, česte izazove i rješenja.

1. Prikupite materijale

Uz sigurno mjesto za loženje vatre, trebat će vam:

  • Leatherman Signal
  • Drvo različitih veličina: potpala, sitno drvo (kindling), i krupnije cjepanice – u nastavku pročitajte razliku
  • Suha mahovina, papir, brezina kora ili drugi lako zapaljivi materijali
  • Voda, za svaki slučaj

2. Složite vatru u stilu drvene kolibe (log cabin)

Postoje različite vrste konstrukcija za logorsku vatru, ali Teddy u videu koristi stil drvene kolibe, koji daje stabilnu, svijetlu i dugotrajnu vatru.

Kako složiti "log cabin" vatru:

  1. Položite dva komada većeg goriva paralelno jedan drugome u središte vatrišta.
  2. Iznad njih stavite manja drva okomito – kao rešetku.
  3. U sredinu stavite potpalu
  4. Nastavite slagati slojeve u križnom uzorku, svaki sljedeći sve viši, kao mini kućica.
  5. Završite s još jednim slojem cjepanica na vrhu.

Cilj je osigurati dobar protok zraka i dovoljno površine da plamen može lako zahvatiti.

3. Stvaranje iskre s Leatherman Signalom

Izvadite kremen iz Signala i otvorite pilu. Držite štap pod kutem od oko 45° i povucite stražnjim (tupim) dijelom pile prema dolje – snažno. Iskrice će letjeti prema podnožju.

Ciljajte iskru u sredinu vaše potpale – komadić suhe mahovine, brezine kore ili pamučne vate namočene u vosak. Kada iskra zahvati, pažljivo puhnite da potaknete tinjanje.

4. Stavite upaljenu potpalu u konstrukciju

Kad potpala počne gorjeti, pažljivo je prenesite u središte vaše konstrukcije (ili zapalite unutar nje ako ste to predvidjeli). Vatra bi trebala brzo zahvatiti sitno drvo, a zatim i veće komade.

Savjet: uvijek ostavite dovoljno prostora između drva za protok zraka. Bez kisika nema vatre.

Vrste logorskih vatri

Postoji mnogo načina kako zapaliti logorsku vatru, ovisno o vašoj namjeni, preferencijama i okolišu. Svaka vrsta logorske vatre ima svoje prednosti i nedostatke, te zahtijeva različite materijale i metode. U nastavku su neke od najčešćih i najpopularnijih vrsta logorskih vatri, zajedno s njihovim prednostima i manama te nekoliko savjeta kako ih izgraditi.

Najbolja vatra za dugotrajnu toplinu i svjetlost

Log Cabin vatra (vatra u obliku brvnare)

Ovo je vrsta vatre koju Teddy prikazuje u videu How to Start a Fire with a Leatherman Signal. Log Cabin vatra pruža puno topline i svjetlosti, ima čvrstu strukturu i pogodna je za stvaranje postojanog sloja žara za kuhanje. Jednostavna je za izgraditi, što je čini odličnim izborom u većini situacija.

Ovaj stil vatre je osobito prikladan za izradu s cjepanicama koje su rasječene sjekirom. Ravni komadi drva koji se mogu izrezati na jednake duljine omogućuju stabilnu konstrukciju. Ako koristite grančice i štapiće različitih veličina, vaša brvnara može biti nestabilna ili se srušiti.

Ako kuhate hranu na vatri pomoću rešetke ili štapića, ova vrsta vatre pruža ravnomjernu toplinu i sagorijeva do postojanog sloja žara.

Pyramid vatra (vatra u obliku piramide)

Ova vatra je odlična za hladne i vlažne uvjete jer proizvodi puno topline i svjetlosti, a može sagorijevati i vlažno drvo zahvaljujući visokoj temperaturi. Također je pogodna za veliku vatru koja dugo gori bez potrebe za čestim održavanjem. Međutim, za izgradnju ovakve vatre treba dosta drva i truda. Nije idealna za kuhanje jer ne stvara postojani plamen niti žar.

Za izradu piramidalne vatre, položite komade drva na tlo paralelno jedan uz drugi. Zatim dodajte još jedan sloj, okomito na prvi, s nešto manjim komadima. Ponavljajte ovaj postupak dok ne dobijete oblik piramide. Na vrh stavite najmanji sloj s potpalom i tankim grančicama. Zapalite vrh i pustite vatru da se širi prema dolje.

Najbolja vatra za jednostavno kamp kuhanje

Upside-down vatra (naopačke složena vatra)

Za razliku od klasičnih vatri gdje je potpalni materijal na dnu, zatim grančice, pa cjepanice, kod ove vatre sve je obrnuto. Počinjete s najvećim komadima drva na dnu i gradite prema gore s manjim komadima, završavajući s potpalom na vrhu.

Ova vatra se pali odozgo i gori prema dolje, što daje vrlo ravnomjernu toplinu i čvrsti sloj žara – idealno za kuhanje u foliji, pečenje mesa u tavi od lijevanog željeza ili pripremu hot dogova. Teže ju je zapaliti u mokrim ili vjetrovitim uvjetima.

Teepee vatra

Jedna od najlakših i najbržih vatri za izradu i paljenje. Idealna je za jak i vruć plamen, kao i za kuhanje hrane na ražnju. Međutim, brzo izgara i može se srušiti dok granje pada.

Napravite strukturu poput šatora od grančica i štapića oko kuglice potpale. Trošit ćete puno drva, ali ova vrsta vatre daje najviše svjetla.

Lean-to vatra

Ova vatra je korisna u vjetrovitim uvjetima jer štiti plamen od vjetra i koristi ga za jače gorenje. Također je dobra za grijanje i kuhanje jer stvara "zid" topline. Potrebna je velika cjepanica ili kamen kao zaštita od vjetra.

Napravite ovu vatru tako da postavite cjepanicu ili kamen s vjetrovite strane. Učvrstite dugi štap pod kutom od 30 stupnjeva s druge strane, i naslonite druge štapiće uz njega u obliku šatora. Ispod stavite potpalni materijal, a iza dodajte cjepanice.

Materijali potrebni za vatru

Bez obzira koju vrstu vatre gradite, trebat će vam osnovni materijali:

Potpala (tinder)

Od svih zapaljivih materijala, potpala ima najveći omjer površine i mase – to znači da ima puno izloženog drva, ali ne teži puno. Primjeri uključuju suhu mahovinu, koru cedra, koru breze ili tzv. "feather sticks" (drvca izrezana da lakše gore). Potpaljivač treba biti suh i sitan, kako bi se mogao zapaliti iskrom ili plamenom.

Primjeri potpale su suha trava, lišće, kora, borove iglice, vata, vlakna iz sušilice rublja ili papir. Možete ga pronaći u prirodi ili ponijeti od kuće. Također možete koristiti Signalovu pilu kako biste napravili strugotine sa suhe grane ili cjepanice.

Savjet od Teddyja: čuvajte potpaljivač u vodootpornoj vrećici ili posudi kako bi uvijek bio spreman za upotrebu. Njegov omiljeni potpaljivač je toaletni papir – koji bi svakako trebali imati pri ruci!

Sitno drvo za potpalu (Kindling)
Kindling je materijal koji pomaže vatri da rasplamsa i koji se koristi za izgradnju strukture vatre. Trebao bi biti suh, tanak i lako lomljiv kako bi se brzo i lako zapalio.

Primjeri uključuju male grančice, šišarke ili iverje. Možete ga pronaći u prirodi ili ponijeti sa sobom. Također možete koristiti Signalov nož ili pilu kako biste veće komade drva podijelili u manje komade sitnog drva. Svaki komad trebao bi biti promjera kao vaš palac ili manji.

Drva za loženje (fuel/firewood)

Ovo je materijal koji održava vatru da gori – nije za početno paljenje. Cjepanice trebaju biti suhe, debele i čvrste kako bi gorjele dugo i proizvodile toplinu i žar.

Primjeri uključuju veće komade drva, cjepanice ili grane. Možete ih pronaći u prirodi ili kupiti u trgovini ili kampu.

Neke vrste drva gore bolje od drugih. Tvrda drva poput hrasta, javora ili bukve gore dulje i jače od mekih drva poput bora, jele ili cedra, koja brže izgore i proizvode slabiju toplinu. Međutim, meka drva su lakša za paljenje i cijepanje, te stvaraju više plamena i manje dima.

Savjet od Teddyja: ako je drvo koje imate mokro, kad zapalite vatru, stavite cjepanice blizu plamena kako bi se osušile – ali ne preblizu da se odmah zapale.

Izvor paljenja (Ignition Source)
Izvor paljenja je alat ili uređaj koji koristite za zapaliti potpaljivač i pokrenuti vatru. To može biti vodootporna šibica, upaljač, kremen ili kremen.

Signalov izvor paljenja je kremen koji stvara iskrice kad se struže metalnim udarcem. Pouzdan je, izdržljiv i jednostavan za korištenje, čak i po lošem vremenu.

Savjet od Teddyja: uvježbajte paljenje kremenom prije nego što vam stvarno zatreba, kako biste ga znali sigurno koristiti.

Voda (ili kanistar s vodom)
Voda služi za gašenje vatre i sprečavanje njenog širenja. Poželjno je ložiti vatru blizu dostupnog izvora vode – jezera, rijeke ili potoka – ili ponijeti vodu sa sobom.

Možete koristiti bocu, kanistar ili kantu.

Savjet od Teddyja: prije nego što napustite kamp ili odete spavati, polijte vatru vodom dok ne bude hladna na dodir – trebat će vam više vode nego što mislite.

Još jedan Teddyjev savjet: iako vam se na kraju večeri može činiti zgodno da ugasite vatru mokrenjem – nemojte. Smrdit će, a onaj tko sutradan treba zapaliti vatru neće biti oduševljen.

Posebne okolnosti

Kako zapaliti vatru na snijegu

Snijeg može biti prekrasan, ali i problematičan za paljenje vatre. Može natopiti materijale i učiniti tlo nestabilnim. No, snijeg može i pomoći – kao izvor vode, izolacija i reflektor topline.

1. Pronađite prikladno mjesto
Odaberite ravno, suho i zaklonjeno mjesto. Izbjegavajte područja uz drveće, stijene ili padine – moguće je da sadrže skrivene opasnosti.

Očistite snijeg do zemlje. Ako je previše dubok ili tvrd, nabijte ga i napravite platformu za vatru.

2. Pronađite najbolje drvo
Tražite drvo bez snijega – iz sredine hrpe ili ispod krošnji. Vlažno drvo treba izbjegavati. Pripremite drvo za potpalu raznih veličina i složite ga na očišćenu površinu.

Pro savjet: sredina cjepanice je obično suša nego vanjski sloj – koristite to prvo (Signalova pila će pomoći).

3. Pronađite suhi potpaljivač, drvo za potpalu i cjepanice
Birajte materijale iznad snijega – mrtve grane, iglice, koru. Nešto možete držati pod jaknom ili na ceradi da ostane suho.

Napravite “feather sticks” od najsuših komada. Prije paljenja, očistite snijeg i stavite ravnu cjepanicu kao podlogu za vatru.

Podignite vatru od tla stavljanjem sloja drva ispod.

4. Održavajte vatru
Postupno dodajte veće komade. Vlažno drvo stavite blizu vatre da se suši. Tako će bolje gorjeti i stvarati manje dima.

Kako zapaliti vatru kad je sve mokro

Širite pretragu

Mokro drvo je izazovno. Tražite drvo koje je bilo zaštićeno – ispod grmlja, krošnji ili drugih zaklona. Pridržavajte se tla – često se tu nađu suhi komadi. Ako pronađete mrtvo drvo koje još stoji – jackpot! Donje grane bi mogle biti suhe.

Osnove
Počnite s puno sitnog potpaljivača – više nego mislite da treba. Pripremite sve prije paljenja. Teepee stil (šator oblik) je odličan – ostavite mjesta za zrak jer kisik je ključan.

Stružite mokro drvo
Ako je drvo mokro izvana, ogulite koru – unutarnji sloj može biti suh. Stružite tanke slojeve – odličan potpaljivač!

Ova tehnika vrijedi i za veće komade – koristite sjekiru za cijepanje i pristup suhoj jezgri.

Priprema unaprijed
Ako očekujete kišu, ponesite unaprijed napravljene potpaljivače. Možete ih kupiti ili napraviti: vata premazana vazelinom u zatvorenoj vrećici. Lagana, lako zapaljiva i gori dugo.

Održavanje
Kad vatra gori, vlažno drvo stavite uz rub da se suši. Kasnije ga možete dodati vatri – bolje će gorjeti.

Komentari
0

(Ocijenjeno: 0 puta)

Vaš email neće biti objavljen i koristiti će se samo u svrhu odgovaranja na Vaš komentar / recenziju.
Nema komentara. Budi prvi!